„Войната на верите“ – епичният сблъсък на източния и западния свят (предложение за четене)

Людмила Филипова изследва тайните на богомилите и последния кръстоносен поход

„Войната на верите“ – епичният сблъсък на източния и западния свят (предложение за четене)

Photo credit: Издателство „Ентусиаст“

В най-новата си книга Людмила Филипова разкрива една премълчана история, която се споделя от поколение на поколение в Шуменския край и чака да бъде разказана вече шест века.

„Войната на верите“ е посветена на богомилите и последния кръстоносен поход, състоял се по нашите земи и отнема седемнайсет години на известната писателка да изследва преданията, описани в романа, както и да намери най-подходящите ъгли, през които да бъде споделена.

След „Войната на буквите“, „Където се ражда слънцето“ и „Божият ген“ Людмила Филипова представя новия си исторически роман, базиран на малко познати факти и разкрития. Редица проучвания и многобройни разговори с историци и местни жители на Шуменската област са необходими на авторката, за да предаде героичните събития, случили се преди повече от шест века по българските земи. Подробно е описан и последният кръстоносен поход и причините, довели до него. Битки, в които клишетата за героичните рицари са разбити, а на преден план излизат неподозирани герои.

„Истината е като огромна изронена мозайка“, споделя проф. Казимир Попконстантинов. „Ние сме тези, които, камъче по камъче, възстановяваме картината на миналите исторически времена. В своите романи Людмила Филипова, стъпвайки на автентичните писмени извори, ни поднася интересни разкази за онези далечни години.“

Каква е връзката между едно от най-влиятелните и мистични учения в българската и световната история – богомилството, Светата инквизиция и последния кръстоносен поход? Защо младият полско-унгарски крал повежда огромна католическа армия, за да кръстоса мечове в т. нар. Битка на народите? На какъв тайнствен език е написано Реймското евангелие, пред което полагат клетвата си френските крале? Каква е легендата за духа на Баян Мага и още ли обитава горите, за да пази българския народ? Кои може да са наследниците на последния царски род в България и каква тайна са криели предшествениците им?

Увлекателно и дръзко авторката ни превежда през изключително драматичен период от нашето минало, в който се преплитат храброст и низост, себеотрицание и ламтеж за власт и пари, славни битки и трогателни човешки съдби. И не на последно място – ражда се една красива любов, която е по-силна от религиозните догми, предразсъдъците и границите на времето и пространството.

„Войната на верите“ на Людмила Филипова ни потапя в клокочещата енергия на нашата българска духовност“, споделя проф. Сергей Игнатов. „Страница след страница пред нас се разгръщат културни пластове, които Филипова неочаквано смесва така, както само тя умее. Тя вписва и преплита европейската история в българската. Дори събитията, които се разгръщат в Шуменския регион, са не просто местни и български, а общоевропейски. По този начин разказът е насочен към всички, които споделяме тази обща история.“

Людмила Филипова/Photo credit: Издателство „Ентусиаст“

За автора

Людмила Филипова завършва с отличие магистратура по астрономия към Физическия факултет на Софийския университет през 2019 г. Преди това става бакалавър по икономика и управление на индустрията в УНСС и магистър по мениджмънт в Сити юнивърсити, САЩ. През 2009 г. завършва програма по творческо писане в Оксфорд. Участник е в българската антарктическа експедиция през 2015, 2016 и 2018 г.

Автор е на книгите „Анатомия на илюзиите“ (2006), „Червено злато“ (2007), „Стъклени съдби“ (2008), „Мастиленият лабиринт“ (2009), „Антихтонът на Данте“ (2010), „Аномалия“ (2011), „Печатна грешка“ (2012), „Където се раждат ангелите“ (2013), „Войната на буквите“ (2014), документалната книга „Пътуване до Края на света“ (2015), „Смисълът“ (2017), „Контактът/Отговорът“ (2019), „Където се ражда Слънцето“ (2021), „Божият ген“ (2022) и „Войната на верите“ (2023), някои от които са преведени и издадени в Америка, Русия, Сърбия, Гърция, Румъния, Кипър и Турция. По три от романите се разработват международни филмови продукции. National Geographic засне и излъчи документален филм с участието на Людмила Филипова по романа ѝ „Мастиленият лабиринт“. А книгата „Войната на буквите“ бе екранизирана от Българската национална телевизия.  През 2011 г. е наградена с отличието „Жена на годината“. Книгите ѝ са преиздавани многократно в големи тиражи. Член е на APECS и на БАИ. Има номинации в престижни международни литературни конкурси. 

Коментирай »
Препоръчваме още
Как да се справим с депресията след отпуската Как да се справим с депресията след отпуската
В природата на жените са...клюките В природата на жените са...клюките
Най-добрите градове за кулинарен туризъм Най-добрите градове за кулинарен туризъм
7 начина да се чувстваш добре в кожата си 7 начина да се чувстваш добре в кожата си
Шестте най-големи изкушения за жените  Шестте най-големи изкушения за жените 
Внимание, дами! Не вземайте болкоуспокояващи и противозачатъчни едновременно Внимание, дами! Не вземайте болкоуспокояващи и противозачатъчни едновременно
Гневът сгрява ръцете, любовта и радостта топлят цялото тяло Гневът сгрява ръцете, любовта и радостта топлят цялото тяло
Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда
Какъв е идеалният брой любовници Какъв е идеалният брой любовници
Почитаме смела светица, отдала живота си на вярата. Празнуват всички с името ѝ Почитаме смела светица, отдала живота си на вярата. Празнуват всички с името ѝ
Научно доказано: Ракията е лековита Научно доказано: Ракията е лековита
6 съвета за справяне с ревността 6 съвета за справяне с ревността
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби